Kibice Razem

Ośrodek Kibice Razem

Jesteśmy ewenementem w skali kraju, ale tak jak w naszych działaniach czerpiemy z dobrych praktyk naszych przyjaciół z całej Polski, tak i my jesteśmy w wielu rozwiązaniach wzorem dla innych.

To co dzieje się z naszym udziałem w przestrzeni Ośrodka Kibice Razem Korona Kielce nie jest specjalnie nagłaśnianie. Nie towarzyszą temu fanfary i oklaski, bo zdecydowanie wolimy skupiać się na tym co robimy. Nie ma takiego drugiego miejsca na mapie naszego miasta- wiemy o tym, ponieważ jestśmy inicjatorem wielu spotkań lokalnego środowiska osób z niepełnosprawnościami, wypracowania formuły działania Powiatowej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami, czy mamy ścisły związek z powołaniem Rzecznika ds. ON Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Zdjęcie przedstawiające kibiców z klubu Kibice Razem Korona Kielce cieszących się ze zdobytej bramki. Ludzie trzymają szaliki Korony Kielce ponad głowami.

Dzięki temu, że od 2016 roku tworzymy przestrzeń dla wciąż rozwijającej się ilościowo grupy osób, w tym wielu osób z niepełnosprawnościami, mamy możliwość wprowadzania milowych rozwiązań często jako pierwsi w regionie. Na kanwie Ośrodka Kibice Razem powstał jeden z największych liczebnie Klubów Kibiców Niepełnosprawnych, dający możliwość społecznej aktywizacji tym, którzy bez niego, nadal siedzieliby w czterech ścianach swojego mieszkania, dający możliwość uczestniczenia w wydarzeniach sportowych osobom, które bez wsparcia nie miałyby szans na to, dający wreszcie poczucie, że mogą chcieć więcej. Historie jakie napisał KKN Kielce łapią za serce każdego, komu mamy okazję je opowiedzieć. Bo to co dokonuje się na naszych oczach, to jak losy niektórych naszych członków zmieniają się o 180 stopni jest nie do uwierzenia. To my dajemy ludziom iskrę nadziei na lepsze jutro i jesteśmy motorem ich życiowych zmian – i wiemy to od nich. Dzięki tej społeczności, naszej uważności na nią, dzień za dniem wdrażamy kolejne kroki, by osobom z niepełnosprawnościami żyło się normalniej. Do tej normalności często brakuje im wsparcia – realizujemy dla nich projekt asystentury społecznej – dziś obejmujący działaniem 100 osób. Prowadzimy wsparcie wieloaspektowe – grupa wsparcia, psycholog, interwent kryzysowy, doradca zawodowy i jeżeli jest taka potrzeba to inni specjaliści także wspierają naszą społeczność ośrodkową. Jako pierwsi w regionie wprowadziliśmy system pięciostopniowego zatrudnienia wspomaganego i od kilkunastu miesięcy kolejne osoby z niepełnosprawnością wchodzą na otwarty rynek pracy, znajdując tam stałe zatrudnienie. Za chwilę powołamy do życia przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, gdzie kolejne 6 osób znajdzie zatrudnienie. PES będzie zlokalizowany tuż obok ośrodka Kibice Razem Korona Kielce – bo to daje osobom z niepełnosprawnościami poczucie stabilności, ciągłości i bezpieczeństwa. Planowany charakter przedsiębiorstwa oddziaływać będzie też na osiedlową społeczność. Dlaczego Kibice Razem, a nie jakikolwiek inny ośrodek dedykowany osobom z niepełnosprawnościami? Bo to również nasza misja! Zamiast alienacji osób z niepełnosprawnościami współdziałanie – współbycie i pełna asymilacja. Przestrzeń, która została stworzona w Ośrodku Kibice Razem to edukacja i najczystsza forma integracji jaką można wypracować. To właśnie tu młodzi ludzie przychodzący do ośrodka z uwagi na kibicowskie pobudki i czasem po raz pierwszy mają kontakt z osobami z niepełnosprawnościami. Poznają, rozumieją i zwiększają swoją empatię. To oni za kilka lat będą decydować o kształcie naszego społeczeństwa. Zresztą i dla nich ośrodek jest niezmiernie ważnym punktem na mapie miasta. To tu mogą rozwijać swoje talenty, spędzać czas bez sztucznych stymulantów, ale też uczyć się tak wielu nowych rzeczy. Angażujemy młodzież w działania ośrodka, uczymy poszanowania dla wspólnych dóbr. Wyrabiamy w nich spojrzenia, że jeżeli coś jest wszystkich to nie znaczy, że jest niczyje. Stają się wolontariuszami – poznają wagę tego słowa. Dostają możliwość nauczenia się, z nami ramię w ramię dokonując prac konserwatorskich czy drobnych remontów, czynności, które zwykle wykonują pierwszy raz w życiu wychowani w iluzorycznym świecie on-line. Mam pewność, że jesteśmy dla nich niezmiernie ważnym, bo brakującym, elementem kształtowania ich osobowości i przyszłych losów. Współorganizacja różnorodnych akcji charytatywnych. Współdziałanie. Tworzenie modelu społeczeństwa opartego na dialogu i współdziałaniu – może to brzmi jak jakiś pusty slogan. Może to niewiarygodne, ale to nasza codzienna rzeczywistość Ośrodka Kibice Razem Korona Kielce. I chociaż na pewno działalibyśmy na różnych płaszczyznach, to tylko tu jest możliwość synergii.

Z naszej sekcji tenisa stołowego organizowanej w ośrodku KR wywodzi się zdobywca złotego medalu i 1 miejsca w Klasie 6-7 w Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym w Gdańsku. To tu powstała nasza drużyna futsalowa dorosłych osób z niepełnosprawnościami – jedyna w regionie, w której trenują kobiety i mężczyźni już trzeci sezon biorąc udział w ogólnopolskich rozgrywkach Ekstraklasy Futsalu bez Barier.