fbpx

Zatrudnienie Wspomagane

Od ponad dekady wspieramy osoby z niepełnosprawnością wprowadzając działania w myśl hasła „Chcę swojego życia” tak, by mogły samodzielnie i niezależnie realizować się na różnych płaszczyznach swojego życia.

Jako pierwsi w regionie kierujemy nasze działania w stronę stałego zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy wg. 5-stopniowego modelu zatrudnienia wspomaganego, zgodnego ze standardami europejskim. Klienci otrzymują wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Nasz zespół Trenerów Pracy będzie z Wami na dobre i na złe, na wszystkich etapach, od momentu rozmowy kwalifikacyjnej do wsparcia w trakcie okresu zatrudnienia.

Wiemy jak to zrobić, bo uczymy się od najlepszych!
Mamy opiekę merytoryczną Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego, która posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy wspomaganej.

Infografika z tekstem

Jesteś pracodawcą

Zatrudnienie osoby z niepełnosprawnościami to trafna decyzja
biznesowa, ponieważ pracodawca może liczyć na różnego rodzaju
korzyści o charakterze finansowym, a przede wszystkim pozafinansowym. Badania wskazują, że osoby z niepełnosprawnościami to staranni, lojalni, pracowici, zaangażowani pracownicy, skupieni na powierzonych im zadaniach.

Korzyści dla pracodawcy związane z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnościami:
  1. Ulgi we wpłatach na PFRON:
  • Możliwość obniżenia wskaźnika 6% zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami poprzez zatrudnienie osób ze szczególnymi schorzeniami.
  • Zwolnienie z obowiązkowych wpłat do PFRON dla pracodawców zatrudniających więcej niż 6% osób z niepełnosprawnościami.
  • Pracodawcy kupujący usługi lub produkty od firm z wysokim udziałem pracowników z niepełnosprawnościami mogą obniżyć obowiązkowe wpłaty na rzecz Funduszu.
  1. Dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami:
  • Pracodawcy mogą otrzymać dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.
  1. Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy:
  • Zwrot kosztów dla pracodawców zatrudniających osobę z niepełnosprawnością
  • Zwrot do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za wyposażenie stanowiska pracy.
  1. Zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy:
  • Zwrot kosztów poniesionych na przystosowanie stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnościami do wysokości 20-krotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko.
  1. Refundacja kosztów szkolenia pracowników z niepełnosprawnościami:
  • Zwrot kosztów szkolenia pracowników z niepełnosprawnościami, obejmujący różne koszty związane z procesem szkolenia.
  1. Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej:
  • Pracodawcy mogą ubiegać się o zwrot kosztów zatrudnienia osoby pomagającej pracownikowi z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności.
  1. Refundacja dodatkowych kosztów zakładu pracy chronionej:
  • Zwrot dodatkowych kosztów zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w zakładzie pracy chronionej, gdy wskaźnik zatrudnienia przekracza 50%.

Ogółem, zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami przynosi korzyści finansowe, ulgi podatkowe, a także pozytywnie wpływa na wizerunek firmy jako przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie. Jeśli masz wątpliwości, jesteśmy do dyspozycji- służymy naszą wiedzą i doświadczeniem.

Szukasz pracy

Chcesz pracować na otwartym rynku pracy? Z zatrudnienia wspomaganego możesz skorzystać, jeśli: masz skończone 18 lat, posiadasz aktualne orzeczenie o niepełnosprawności i chcesz pracować! Wsparcie w programie zatrudnienia wspomaganego będzie trwało tak długo, jak będziesz potrzebował. Wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością jest bezpłatne.
To znaczy, że nie musisz za nic płacić, wystarczy, że do nas przyjdziesz.

Możesz liczyć na nasze wsparcie w kluczowych szczegółach

  1. Przeanalizujemy lub stworzymy wspólnie Twoje CV, zwracając uwagę na Twoje osiągnięcia, umiejętności, wyzwania i ograniczenia związane z niepełnosprawnością. Naszym celem jest dokładne zrozumienie tego, co Cię wyróżnia.
  2. Uwzględnimy nie tylko Twoje kwalifikacje, ale także indywidualne wymagania związane z Twoją niepełnosprawnością. Wspólnie z Tobą ustalimy, jakie warunki pracy są dla Ciebie najlepsze, biorąc pod uwagę zarówno dostępność, jak i komfort.
  3. Zapewnimy, że Twój profil zawodowy zostanie przedstawiony pracodawcom w najkorzystniejszy sposób. Zadbamy o to, abyś był postrzegany jako atrakcyjna opcja dla firm, które rozważają zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością.
  4. Jesteśmy z Tobą na dłuższą metę. Jeśli pojawią się trudności lub otrzymasz negatywną decyzję, nie zrezygnujemy. Będziemy kontynuować poszukiwania, prezentując Twoją ofertę różnym pracodawcom podczas kolejnych rekrutacji.

Naszym celem jest nie tylko znalezienie dla Ciebie pracy, ale również pomoc w rozwiązaniu pojawiających się problemów, która w miarę potrzeb umożliwi Ci rozwój zawodowy.

Pomożemy Ci na każdym z pięciu etapów zatrudnienia wspomaganego:

  1. Zaangażowanie klienta:
  • Rozumiemy, że znalezienie dobrej pracy to dla Ciebie ważny krok. Daj nam szansę pomóc Ci zrozumieć, co to dla Ciebie oznacza i czy jesteś gotowy na niego gotowy.
  1. Tworzenie profilu zawodowego:
  • Razem z nami możesz skoncentrować się na tym, co lubisz robić i na tym, co sprawia Ci radość. Razem stworzymy plan, który pomoże nam osiągnąć Twoje cele zawodowe.
  1. Poszukiwanie pracy:
  • Teraz, gdy mamy już nasz plan, zaczniemy szukać pracy razem z Tobą. Razem dopasujemy Twoje umiejętności do potrzeb rynku pracy. Pomożemy Ci w przygotowaniu CV i szukaniu ofert pracy.
  1. Zaangażowanie pracodawcy:
  • Dowiemy się, jak możemy dostosować Twoje umiejętności do wymagań pracodawcy. Poznamy jego potrzeby i pokażemy, jakie korzyści płyną z zatrudniania osoby z Twoimi umiejętnościami.
  1. Wsparcie w miejscu pracy i poza nim:

  • Kiedy już znajdziesz pracę, nie zostawimy Cię samego. Będziemy tu, aby Ci pomóc w adaptacji i rozwiązaniu ewentualnych trudności. Zadbamy o to, abyś czuł się pewnie i komfortowo, zarówno w pracy, jak i poza nią. Jeśli pojawią się jakiekolwiek trudności, zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie.

Razem możemy zdecydowanie więcej!!!

Zapraszamy do kontaktu  
mail: zatrudnienie.wspomagane@gmail.com 

Aleksandra Bąk 884 807 518

Magdalena Pawlik-Paciorek 507 064 976

Skip to content